ВИДЕО: „Терминаторот“ Халанд има нереална статистика, но не е задоволен

1 min read

Чудесниот Ерлинг Халанд постигна вчера „хет-трик“ во победата на норвешката репрезентација над Гибралтар (5:1) во квалификациите за Светското првенство 2022 година во Катар.

Напаѓачот на Борусија Дортмунд така дојде до 12 гол во репрезентативниот дрес на Норвешка во 15 одиграни натпревари.

Но, од оваа статистика не е задоволен 21-годишниот напаѓач кој посакува да има повеќе голови од одиграни мечеви.

– Не постигнувам доволно голови, но сум блиску до просекот на голови по натпревар. Мислам дека треба да постигнувам повеќе голови отколку што имам натпревари – рече Халанд за „ТВ 2“ после дуелот со Гибралтар.

Најдобар стрелец во историјата на репрезентацијата на Норвешка е Јерген Јуве кој постигна 33 гола. Најверојатно се очекува „Терминаторот“ да го надмине овој рекорд, поставен во периодот од 1928 до 1937 година, кога Јуве го носеше дресот на норвешката репрезентација.

ВИДЕО: Хрватска го доби соседското дерби, Србија со несреќен автогол во финишот остана без победата во Даблин

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Стоев: Во последните 30 години, поддршката на Бугарија не беше ништо повеќе освен несебичен чин на пријателство

Следно

ВИДЕО | „Најдоброто за мојата општина“ – Договор на СДСМ со 20 партии за заеднички настап на локалните избори

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian