Варвициотис: Ставот на Грција за Косово останува непроменет

2 mins read

Грчкиот заменик-министер за надворешни работи, Милитијадис Варвициотис, во интервју за Бета и Еурактив, изјави дека грчкиот став за статусот на Косово останува непроменет, нагласувајќи дека Атина силно го поддржува продолжувањето на дијалогот Белград-Приштина.

Тој истакна дека Грција целосно ја поддржува секоја индивидуална иницијатива што може да поттикне понатамошен напредок во регионот и да послужи како подготвителен чекор на патот кон ЕУ, и најави дека во Солун на 15 септември ќе се оддржи регионален балкански форум.

– По двете неодамнешни средби меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти, клучно е двете страни да ја интензивираат својата работа за постигнување сеопфатен, правно обврзувачки договор, во согласност со меѓународното право и правото на ЕУ, додаде тој.

Варвициотис рече дека за Грција е многу важно „Србија да го забрза својот напредок и да стане членка на европското семејство што е можно поскоро“.

– Тоа е природно место за Србија. Србија е клучен партнер на ЕУ. Приоритет на српската влада да ги забрза реформите на европскиот пат со посебен акцент на владеењето на правото, борбата против организираниот криминал и корупцијата е важен чекор во вистинската насока. земјите да се придржуваат кон новата методологија за проширување, што го прави процесот на проширување поверодостоен, предвидлив, динамичен и под влијание на посилно политичко управување, рече тој.

Тој подвлече дека „временската рамка“ за пристапување на Србија во ЕУ зависи од „брзината и квалитетот на реформите“ и дека „клучно е да се продолжи со исполнување на реформските обврски и да се постигнат опипливи резултати во нивното спроведување“.

Варвициотис истакна дека „Грција верува дека во време на растечки глобални предизвици и поделби, солидна и заснована на заслуги перспектива за полноправното членство на Западен Балкан во ЕУ е во политички, безбедносни и економски интереси на самата Унија, исто така како клучен двигател и двигател на трансформацијата во регионот.“

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Туше Гошев по повод 30 години независност: Задачата што си ја зададовме не е завршена до крај

Следно

Приведени дилери на кокаин и марихуана во Скопје

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian