Претседателот на турскиот Парламент со честитка по повод Денот на независноста на Северна Македонија

1 min read

Претседателот на Големото народно собрание на Турција Мустафа Шентоп, упати честитки по повод 8 Септември – Денот на независноста на Северна Македонија, пренесува агенцијата Анадолија.

Според соопштението на турскиот Парламент, Шентоп упати честитки до претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери.

Шентоп им го честиташе Денот на независноста на пријателскиот и братски народ на Северна Македонија и на Џафери.

Тој нагласи дека верува оти односите меѓу Турција и Северна Македонија, како и блиската соработка меѓу парламентите на двете земји, во наредниот период уште повеќе ќе се развијат во секоја област, во насока на заедничките интереси на народите на двете земји, и ќе продолжат да придонесуваат во стабилноста на регионот.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Насер Зибери по повод 30 години независност: Имаме подеми и падови, но и отворени перспективи

Следно

И во новата учебна година задолжително тестирањето со бесплатни селф тестови за невакцинираните ученици во Грција

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian