Македонските граѓани се вацинираат – досега вкупно 750.893, вчера 13.232 примија вакцина

1 min read

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 750.893 граѓани.

Прва доза вакцина вчера примиле 3.214 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 13.232 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 1.326.584 дози вакцини, а ревакцинирани се 589.573 граѓани, соопшти Министерството за здравство.

Со последните бројки, како што се посочува, 54 отсто од населението над 40 години имаат примено барем една доза вакцина и 29 отсто од населението над 18 до 39 години е вакцинирано со барем една доза вакцина.

Граѓаните без закажан термин се вакцинираат, во постоечките вакцинални пунктовите низ државата. Децата од 12 до 18 годишна возраст се вакцинираат со согласност од родител. Вакцините се безбедни и ефикасни и се единствениот начин да се победи пандемијата. Само со комплетна вакцинација се спречува тешка форма на болеста се намалува шансата од заболување како и смртен исход од истата, информираат од Министерството.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Путин на жешка телефонска линија со Мишел: ЕУ води дискриминаторска политика кон Крим

Следно

Заев: Коалицијата „Најдоброто за мојата општина” фаворит на локалните избори

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian