Кина соопшти дека е подготвена за дијалог со новата авганистанска Влада

1 min read

Кинеските власти се подготвени за дијалог со новата авганистанска Влада на талибанците, изјави портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ван Вaнбин.

– Подготвени сме да одржуваме дијалог со раководството на новата авганистанска Влада, рече тој на брифинг.

Кинеските власти се надеваат дека Владата формирана од талибанците во Авганистан ќе биде толерантна и ќе им се спротивстави на терористите.

– Се надеваме дека привремената влада во Авганистан ќе биде толерантна и ќе се спротивстави на тероризмот, рече Ванбин.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Денеска меч со Русија, федерацијата со мислите кон ЕП 2023 на кое ќе бидеме коорганизатори

Следно

Затворени 545 одделенија во Франција поради случаи на ковид-19

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian