ГАЛЕРИЈА: Дефиле на војници, полицајци, рудари, спортисти, здравствени работници

1 min read

Здравствени работници, спортисти, пожарникари, полицајци и војници, рудари, земјоделци, волонтери на Црвен крст, извидници, национални ансабли и културно-уметнички друштва ќе дефилираат во центарот на главниот град, по што ќе стартува и официјалниот дел од церемонијата, предвиден за 18:30 часот.

Официјалниот дел ќе почне со интонирање на химната на Северна Македонија од страна на Воениот оркестар, а потоа следуваат говорите на државниот врв. Обраќање ќе имаат претседателот на државата Стево Пендаровски, претседателот на Собранието Талат Џафери и премиерот Зоран Заев.

Фото: Слободен печат/Елизабета Дамјановска Спасеноска
Специјалните полициски единици/ Фото: Слободен печат/Елизабета Дамјановска
Волонтерите на Црвениот крст/Фото: Слободен печат/Елизабета Дамјановска
Каратистите на дефилето/Фото: Слободен печат/Елизабета Дамјановска
Специјалните армиски сили/Фото: Слободен печат/Елизабета Дамјановска
Градежна оператива Фото: Слободен печат/Елизабета Дамјановска

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Бразилска одмазда за премиерлигашите, екипите ќе останат без клучни играчи на стартот од Лигата на шампионите

Следно

Убедлив пораз на одбојкарите од Русија за крај на настапот на ЕП

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian