ФОТО: Заев, Пендаровски и пратениците станаа кога продефилираа рударите

1 min read

Македонската филхармонија ја отвори прославата за Денот на независноста, по што следуваше дефиле на културно уметнички друштва кои ја отсликаа мултикултуралноста во Македонија.

По нив следуваа рударите во чија чест станаа на нозе првите луѓе во државата, премиерот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и пратениците.

По нив следуваа волонтерите на Црвениот крст.

Фото: Слободен печат/Елизабета Дамјановска Спасеноска
Фото: Слободен печат/Елизабета Дамјановска Спасеноска

Дефилето започна со играорците од Танец и националните албански, турски и влашки ансамбли.

Фото: Screenshot/YouTube

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Комплетирана градоначалничката листа на СДСМ – Николчо Илиев ќе се бори за втор мандат во Кочани

Следно

Хајко Мас: Составот на авганистанската влада не предизвикува оптимизам

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian