ФОТО+ВИДЕО | Најмалку еден загинат во земјотрес во Мексико

1 min read

Најмалку едно лице загина, а неколку згради се оштетени во земјотрес со јачина од седум степени според Рихтеровата скала што го погоди Мексико во текот на ноќта.

Епицентарот бил во близина на градот Акапулко на длабочина од 20 километри, а земјотресот бил почувствуван и во Мексико Сити, кој е оддалечен 370 километри од брегот.

Делови од мексиканскиот главен град и Акапулко останаа без електрична енергија. Локалните власти потврдија дека едно лице загинало при пад на комунален столб, а засега нема извештаи за поголема материјална штета од земјотресот.

Извор: МИА

Фото: EPA-EFE/David Guzman
Фото: EPA-EFE/David Guzman
Фото: EPA-EFE/David Guzman
Фото: EPA-EFE/David Guzman
Фото: EPA-EFE/David Guzman

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Трајан Гоцевски: Борбата за зацврстување на државноста е долг и болен процес, особено на Балканот

Следно

Најмалку 41 затвореник загина во пожар во затвор во Индонезија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian