За 48 часа попишани се 136.773 лица

1 min read

Вкупно 136.773 лица, 41.478 домаќинства и 59.953 станови се попишани во првите два дена од пописот, информираат денеска од Државниот завод за статистика.

Можноста за самопопишување на лица во странство, до денеска во во 07:30 часот, ја искористиле – 191.890 лица.

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, кој официјално започна завчера ќе трае до 30-ти септември.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Симеон Саксобурготски го доби спорот против Бугарија: Стразбур вели дека може да располага со царските имоти

Следно

Милевски: Не мислам дека ќе се одлучува со Романија за нашето место во групата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian