Вучиќ се состана со патријархот Порфириј два дена по настаните на Цетиње

1 min read

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денес се сретна со патријархот на Српската православна црква (СПЦ), Порфириј, објавено е на Инстаграм профилот на Вучиќ.

Објавени се фотографии од средбата, но не и детали од средбата на Вучиќ со поглаварот на Српската православна црква.

-Заедно со српскиот патријарх г -дин Порфириј. Заедно во завршувањето на храмот Свети Сава, од неговата Светост, но и во желбата да научиме многу за грижата за нашиот српски народ, за напорите да се врати вербата на луѓето дека со работа, труд и искреност можеме да промениме се на подобро, напишано е на Инстаграм профилот на Вучиќ.

Средбата меѓу Вучиќ и Порфирио се одржа два дена по устоличувањето на Црногорско-приморскиот митрополит на СПЦ, Јоаникиј. Јоаникиј беше устоличен од патријархот Порфириј на 5 септември во манастирот во Цетиње, а церемонијата на устоличување беше проследена со ангажман на силни вооружени полициски сили поради протестите во кои беа повредени околу 60 лица.

Вучиќ коментирајќи ги настаните во Цетиње на 5 септември, кажа дека „целата заслуга за устоличувањето на Црногорско-приморскиот митрополит на СПЦ Јоаникиј и припаѓа на Владата на Црна Гора” и додаде српската тајна полиција била само некој кој собира информации и ги доставува до надлежните органи

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Сингапур со најголем раст на новозаразени во последните 12 месеци

Следно

ВИДЕО | Васев: Со потпис на Милошоски уапсениот дипломат бил праќан во различни држави

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian