Во Скопје ќе се одржи првиот меморијален турнир во чест на „Драган Василов – Цевка“

1 min read

Од 9 до 12 септември во Скопје ќе се одржи првиот меморијален турнир во чест на „Драган Василов – Цевка“. По тој повод бее организирана и прес-конференција на која јавноста беше запозната со сите детали во и околу организацијата и реализацијата на идејата за креирање на еден ваков кошаркарски настан.

Меѓународен кошаркарски турнир за кошаркари „Под 16“ години, кој го носи името на еден од најдобрите македонски тренери кои работеле во младинските возрасни категории, и кој остави поколенија на играчи кои ја носат македонската кошарка.

– Голема чест и задоволство е што нашата федерација ќе биде дел од овој турнир, кој го носи името на нашиот легендарен тренер Драган Василов Цевка, и што на свој начин, со потребната техничка логистика, реализација на онлајн преноси „во живо“, обезбедување на судии, ќе помогне во реализацијата на турнирот кој ќе биде собир на деца до 16 години.

На истиот покрај нашите екипи МЗТ Скопје Аеродром и Вардар, ќе учествуваат екипи од странство како Црвена звезда, Академик Пловдив, Клуж, Слован, Шопрон.

Верувам во успешна реализација на овој турнир кој ќе остане традиционален, затоа што Драган Василов Цевка заслужува многу повеќе од тоа. Но, ова е само почеток – им се обрати на присутните, претседателот на нашата федерација, Перо Антиќ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Веселин Вујовиќ со порака до верните навивачи на Вардар

Следно

СЕ РЕКОНСТРУИРА ПАТОТ ДО БОЈАНЕ ВО ОПШТИНА САРАЈ 07.09.2021

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian