Во изминативе 24 часа нема починати од ковид-19 во тетовската болница

1 min read

Во изминатите 24 часа, до седум часот утринава во тетовската клиничка болница нема починат пациент меѓу заболените кои се на болничко лекување во Ковид центарот. Се намалува и бројот на хоспитализирани во болница.

„За прв пат после повеќе од три недели при евиденција на 24 часовните период немаме починат пациент меѓу хоспитализираните.  Има нови девет примени на болничко лекување, а 13 се пуштени дома. Сега има вкупно 84 хоспитализирани од кои 82 се на кислородна поддршка. Бројот на прегледи во амбуланта изнесува 135“ изјави д-р Миранда Пајазити.

Пред една недела на 31 август имаше 116 хоспитализирани, додека пред две недели на 24 август имаше најголем број 10 смртни случаи за 24 часа.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Грција ќе казнува со 5.000 евра за лажирање на сертификат за вакцинација

Следно

Талибанците отворија оган на анти-пакистанските протести

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian