Владата усвои декларација која предвидува експресни возни линии меѓу главните градови на Западен Балкан

1 min read

Владата денеска ја разгледа и ја усвои Информацијата во врска со претстојниот Самит на Министри посветен на железници, во организација на Постојниот Секретаријат на Транспортната заедница, во соработка со Европската Инвестициона Банка и Европската Банка за обнова и развој, и го овласти министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, да ја потпише декларацијата „Самит на Министри посветен на железниците – Пругите се иднината“.

– Оваа декларација, меѓу другото, предвидува повторно воспоставување на директни меѓуградски експресни возни врски помеѓу главните градови на Западен Балкан и ЕУ, за да се воспостави подобра поврзаност за деловните субјекти и луѓето, дигитализацијата на железничките системи за меѓусебно поврзување и овозможување на размена на податоци за прекуграничен превоз на патници и товарен транспорт до крајот на 2025 година, како и склучување „One Stop Go“ договори меѓу сите регионални партнери и соседните земји на ЕУ за сите железнички гранични премини до четвртиот квартал на 2023 година, со цел да се олеснат процедурите за граничен премин за патници и товар, велат од Владата.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Киран Трипие стана Стрипие: Репрезентантивците на Андора го оставија Англичанецот само по долна облека

Следно

Владата подготвува електронски систем со кој граѓаните ќе пријавуваат корупција во администрацијата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian