ВИДЕО: Големи поплави во Мексико – двајца загинаа, потопена е болница

1 min read

Најмалку двајца загинати и стотици луѓе кои останаа без своите домови е билансот од големите поплави кои ја погодија областа Екатепек во периферијата на Мексико во изминатиот ден.

Поројните дождови однеле 39-годишна жена во регионот, а 73-годишен маж загинал кога се срушил покривот од зградата во која се засолнил, соопштија властите, додавајќи дека билансот на загинати може да е и поголем. Целосно е поплавена болницата во градот Екатепек.

Локалните власти соопштија дека дождот бил најсилен во повисоките делови на планината Сиера де Гвадалупе, а жителите немале време да се засолнат од поројот. Десетици луѓе биле заглавени со часови во гондоли од жичницата на компанијата Мексикабле, која запрела со работа поради поплавата.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Во кумановската болница хоспитализирани 80 пациенти, 50-тина се лекуваат од ковид-19 во дневна болница

Следно

Мицкоски: Мафијата не била само во МВР, туку е распространета и во македонската дипломатија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian