ВИДЕО | Честитка и од Мас: Во текот на овие три децении, вашата земја постигна големи достигнувања

1 min read

Шефот на германската дипломатија, Хајко Мас упати честитка по повод Денот на независноста Денот на независноста на Република Северна Македонија – 8 Септември.

– Упатувам честитки до граѓаните на 🇲🇰 по повод 30 години независност! Во текот на тие три децении, Вашата земја постигна големи достигнувања:

  • Охридскиот рамковен договор ја претвори 🇲🇰 во мирно мултиетничко општество.
  • Со Преспанскиот договор поставивте модел за помирување за Вашиот регион и надвор од него.
  • Врз основа на овој пробив, Вашата земја се приклучи кон НАТО и го започна својот пат кон европската интеграција.
  • И во 2023 година, ќе преземете понатамошна меѓународна одговорност со претседавањето со ОБСЕ.

Драго ми е што Северна Македонија и Германија беа блиски пријатели и партнери уште од самиот почеток. Денес, нашите народи и нашите економии се тесно поврзани. И Германија останува цврст поддржувач на Вашиот пат кон членството во Европската Унија. Ние силно го поддржуваме словенечкото претседателство да започнат пристапните преговори со Северна Македонија, што е можно поскоро. Затоа што сме убедени: Иднината на сите шест земји од Западен Балкан лежи во Европската Унија.

Драги пријатели, во текот на последните 30 години, Вашата земја го следеше патот на разумот, компромисот и – европскиот пат. Ве охрабрувам да продолжите по тој пат – Германија е подготвена да чекори со Вас, вели Мас во видеопораката до македонскиот народ.

Бајден со честитка по повод 8 Септември: САД остануваат непоколебливи поддржувачи на Северна Македонија

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Радев: Не чекаат нови избори

Следно

ВИДЕО: Киран Трипие стана Стрипие: Репрезентантивците на Андора го оставија Англичанецот само по долна облека

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian