Талибанците ги запреа авионите за евакуација: Стотици луѓе сакаат да ја напуштат земјата, САД негираат

1 min read

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ги демантираше наводите на одредени американски медиуми дека Талибанците држат во заложништво луѓе кои сакале да го напуштат Авганистан.

Министерот за надворешни работи на САД е во посета на Катар, каде ги коментираше наводите дека Талибанците не дозволуваат авионите за евакуација да летаат од Кабул, и дека држат во заробеништво луѓе кои имале намера да го напуштат Авганистан.

Блинкен рече дека не знае дза ваква ситуација која доколку е вистинита тогаш може да се смета како еден вид заложничка криза.

 

 

„Според достапните информации Талибанците ги пуштаат луѓето со валидни документи да ја напуштат земјата но дека луѓето кои немаат такви документ стојат и не сакаат да се тргнат од авионската писта.Тоа значи дека на авионите не им е дозволено да полетаат бидејќи сите овие луѓе се собрани на едно место и го попречуваат слетувањето и полетувањето на авионите “, рече Блинкен.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Талибанците ги запреа авионите за евакуација; стотици луѓе сакаат да ја напуштат земјата- САД негираат

Следно

ВИДЕО: Хрватска го доби соседското дерби, Србија со несреќен автогол во финишот остана без победата во Даблин

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian