„Скупи фестивал“ во Куршумли ан

1 min read

Со претставата „+18“, што ќе ја изведе градскиот театар „Хади Шеху“ од Ѓаковица, Косово, вечер (7 септември) во 20:00 часот во Куршумли ан започнува 15. издание на Меѓународниот театарски фестивал „Скупи фестивал 2021“.

Организаторот најавува дека на Фестивалот ќе гостуваат театарски групи од Косово, Србија, Албанија, Бугарија, Словенија, Русија и од нашата држава.

МТФ „Скупи фестивал“ има натпреварувачки карактер, а жирито, составено од: Тауланда Јупи, режисерка од Тирана; Аделина Марку; и Елмазе Нура, режисерка од Приштина, ќе одлучува за најдобра претстава на Фестивалот.

Фестивалот се реализира со поддршка од: Министерството за култура, Град Скопје, Институтот „Јонус Емре“ и Македонски телком.

http://kultura.gov.mk/

Претходно

АИ: Сиријците што се враќаат дома ги силуваат, малтретираат и убиваат

Следно

Пожарникарите цела ноќ се бореа со пожарот во Мршевци

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian