Работнички го крена гласот: Како може клубот во кој Цевка ја помина речиси целата кариера да не игра на турнирот во негова чест

2 mins read

Челниците на КК Работнички реагираат по одлуката на турнирот кој наредните денови ќе се одржи во чест на прерано починатиот Драган Василов – Цевка, да не учествуваат и тие.
Турнирот кој ќе започне задутре  ќе учествуваат екипите на Црвена Звезда, МЗТ Скопје, Вардар, Реал Гуровиќ Академија од Србија, Академик Пловдив, Слован Љубљана, Шопрон и Клуж а.
Цевка речиси целата своја кариера ја помина токму во тимот на Работнички, и поради тоа управата на центарци реагира со соопштение кое ви го пренесуваме во целост.

„Сакаме, пред се, да ја поздравиме и поддржиме одлуката да се направи турнир  во чест на прерано починатиот Драган Василов Цефка.

Сепак, сметаме дека е огромен пропуст тоа што на овој меѓународен турнир не е поканет и клубот во кој Цефка ја помина речиси целата своја тренерска кариера. Каде беше тренер на преку 1000 момчиња на возраст од 14 па се до 18 години.

Низ неговите раце поминаа бројни познати кошаркари и македонски репрезентативци, пред сè од школата на Работнички, како Перо Антиќ, Емил Рајковиќ, Ѓорѓи Чековски, Александар Јончевски, а во младинските селекции и Димитар Мираковски, Златко Гоцевски, Александар Антиќ, Кирил Павловси. Сите во времето кога Цефка беше во Работнички.

Бараме федерацијата и Oпштина Аеродром  да ни обjаснат која е причината поради која Работнички и неговите У16 ТИМ не добија покана на овој турнир на кој му се оддава чест на нашиот ЦЕФКА!“, стои во соопштението на КК Работнички. 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Нова сензација на УС Опен: Тинејџерката Фернандез продолжува да го живее сонот, ќе игра во полуфиналето

Следно

Денес се празнува Светиот маченик Адријан и преподобна Наталија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian