Новиот талибански министер за полиција , се наоѓа на потерница на ФБИ, нудат пет милиони долари за неговата глава

1 min read

Талибанците го назначија Сираџудин Хакани за министер за полиција на привремената влада во Авганистан,

Хакани е назначен за овој важен бебзедносен секотр во време кога американскиот ФБИ го бара и нуди награда од пет милиони долари за информации кои би довеле до негово апсење.

Хакани е висок функционер на талибанското движење, а воедно и водач на организацијата која беше прогласена за терорист во САД – мрежата Хакани, објави Јерусалим пост.

Веб -страницата на ФБИ нуди 5 милиони долари за информации за него и користи цртежи кои покажуваат како може да изгледа.

Со етикетата „најбарани“, веб -страницата на ФБИ додава дека е означена како глобален терорист и дека се смета за вооружена и опасна.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Касами: Ќе го направиме Тетово европски град, следејќи ги европските примери

Следно

Медведев е прв полуфиналист на УС Опен

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian