Министерство за правда: Тврдењата на Мицевски дека Владата сака „да протне“ закони се целосна невистина

2 mins read

Министерството за правда како целосно невистинити ги отфрла обвинувањата на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски, кој и покрај тоа што го знае процедури, изјави дека Владата сака насила да „протне“ 12 закони со европско знаменце, се вели во реакцијата на Министерството за правда.

Од таму додават дека повеќето од овие закони се на Министерството за правда и се дел од Стратегијата за реформи во судството, чие спроведување е обврска кон граѓаните и кон ЕУ. Дел пак, како на пример Предлог-законот за академија за судии и јавни обвинители се работени во директна координација со Европската комисија.

– Дополнително, сакаме да потсетиме на процедурата, односно некој закон да добие европско знаменце не е важно колку членови се усогласуваат. Важно е само дали има усогласување или не. Во случајов секако дека има. Исто така, овие закони се дел од Националната програма за усвојување на европското законодавство и го имаат потребниот ЕПП број, велат од Министерство за правда.

– Од партијата ВМРО-ДПМНЕ тоа добро го знаат и со жалење констатираме дека наместо да влезат во собраниска дебата со цел да дадат и свои предлози, тие свесно манипулираат на штета на реформите во судството, а со тоа и директно на граѓаните. Некои од овие Закони, како на пример оној за парнична постапка се двотретински, така што гласовите и соработката со опозицијата ќе биде потребна со цел заедно да придонесеме за судските реформи за кои толку многу говориме, соопштија од Министерство за правда.

Во реакција дополнително се вели дека овие законски решенија треба да обезбедат олеснети судски постапки во граѓанските предмети и зголемување на транспарентноста во работата на судовите.

Воедно правда нагласуват дека некои од овие закони веќе одамна се подготвени од Министерството за правда, усвоени и испратени во Собранието, но поради блокадите на опозицијата тие долго време не се најдоа пред пратениците.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Николовски: Со новата владина одлука се спречува злоупотребата на службени возила

Следно

Кои се палестинските затвореници кои избегаа од израелскиот затвор Гилбоа?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian