Македонија освои 68 медали на Балканското првенство во кикбокс

1 min read

Изминатиот викенд нашата земја имаше најмногу медали на Балканскиот кикбокс шампионат кој се одржа во Скопје (3-5 септември 2021 година).

Македонија освои 68 медали, од кои шест златни, 21 сребрен и 41 бронзен. Единствено пред нас е Србија кој освои дури 33 златни медали, 15 сребрени и осум бронзени.

Викторија Варадинова, дојде до првото мест во категоријата -65 кг, Милан Милошевиќ во категторијата -69кг беше најдобар, Максим Митровски доминираше во категоријата +69кг…

Со медали се закитија уште Словенија (12), Босна и Херцеговина (24), Црна Гора (10) и Турција (осум).

Сите освојувачи на медали и резултати можете да ги погледнете ТУКА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Брегу: Северна Македонија со програмата „Гаранцијата за млади” ја намалува невработеноста кај младите

Следно

Австрија нема да ги брои новозаразените, туку само ќе воведе нови мерки за невакцинираните

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian