Кои се палестинските затвореници кои избегаа од израелскиот затвор Гилбоа?

9 mins read

Палестинците и многу активисти ширум светот реагираа на веста дека шест палестински затвореници избегале од израелскиот затвор Гилбоа, недалеку од северниот израелски град Беисан.

Палестинците и многу активисти ширум светот реагираа на веста дека шест палестински затвореници избегале од израелскиот затвор Гилбоа, недалеку од северниот израелски град Беисан. Ал Џазира контактираше со роднини и луѓе кои ги познаваа избеганите затвореници за да дознаат повеќе за нив, и ги поседува нивните лични податоци од Палестинскиот клуб на затвореници.

Махмуд ал-Аридах

Меѓу овие шест затвореници, 46-годишниот Махмуд Абдулах ал-Аридах се издвојува. Роден е на 1 јануари 1975 година, во градот Араба, на северот од окупираниот Западен брег. Тој беше уапсен на 21 септември 1996 година и осуден на 99 години затвор. Израелските окупатори го обвинија за формирање воени ќелии, прикривајќи го маченикот Салех Тахаине, кој успеа да избега од затворот Негев, и кој беше убиен од окупаторската армија во 90 -тите години.

Тарик Из ел-Дин, ослободен затвореник депортиран во Појасот Газа и еден од оние што го познаваа Махмуд, за Ал Џазира изјави дека Махмуд ал-Аридах бил член на врховното раководно тело за затворениците од Исламскиот џихад во затворите и дека тој бил првиот уапсен во 1992 година под обвинение за спроведување воени операции против израелската окупаторска армија. Потоа беше осуден на четири години затвор, а одлежа три и пол години затвор. Тој беше ослободен по Осоловиот договор во 1994 година.

Според Изз-Дин, Махмуд ал-Аридах е еден од затворениците од интелектуалното опкружување. Тој е автор на дела од литература, култура и безбедност, а исто така е хафиз на Светиот Куран. Окупаторите го класифицираа меѓу опасните затвореници во нивните затвори по обидот за бегство и неговата способност да формира воени ќелии додека бил во затворот.

Из ел-Дин додава дека Махмуд потекнува од семејство борци против окупацијата. Братот на Махмуд, Ахмед, беше во затвор 21 година, додека неговиот брат Радада беше во затвор 19 години. Неговиот брат Шадад помина неколку години во затвор, а неговата сестра Худа е поранешна затвореничка која сега живее во Газа.

Ејхем Фуад Кемамџи

Другиот затвореник е 35-годишниот Ејхем Фуад Најеф Кемамџи. Роден е на 6 јуни 1986 година, во Кфар Дан, на северот од окупираниот Западен Брег. Тој е во затвор од 7 април 2006 година.

Неговиот брат Имад за Ал Џазира изјави дека Ејхам бил член на палестинската воена разузнавачка служба. Тој беше приведен од Палестинската власт во 2004 година, откако беше обвинет за операција против окупацијата, но израелската окупаторска армија упадна во палестинскиот затвор и го уапси него и двајца други затвореници обвинети за убиство на израелски војник.

Имад Кемамџи вели дека неговиот брат Ејхем се обидел да избега од затвор во 2014 година, но администрацијата на окупациониот затвор ја открила работата и го пренела во ќелиите на повисоките катови наместо приземје. Тој вели дека неговиот брат е еден од членовите на движењето „Исламски џихад“ во Палестина, а по апсењето бил осуден на две доживотни затворски казни. Ајхем заврши магистерски студии во затвор, а неговиот брат Ахед се уште е затворен во окупаторските затвори.

Мохамед Касим ал-Аридах

Третиот затвореник е 39-годишниот Мохамад Касим Ахмад ал-Аридах, роден на 9 март 1982 година, во градот Арабех. Тој е во затвор од 14 мај 2002 година и беше осуден на три доживотни затворски казни и 20 години затвор.

Басем ал Аридах, братот на Мохамед, изјави за Ал Џазира дека окупаторите го уапсиле Мохамед во 2001 година и дека по 18 дена успеал да избега од затворот Офер кај Рамалах. По неколкумесечна потера, тој повторно беше уапсен во Рамалах, во централниот дел на Западниот Брег, на 14 мај 2002 година. Тој е обвинет за убиство на тројца доселеници и ранување на 60 други во таканаречената акција „Камп 80“ во Хаифа.

Според неговиот брат Басем, Мохамад се смета за еден од основачите на Сараја ал-Кудс, вооруженото крило на движењето Исламски џихад во Палестина. Магистрирал историја пред два месеци додека бил во затвор. Тој бил префрлен од еден затвор во друг, а пред околу четири месеци бил сместен во затворот Гилбоа од каде успеал да избега.

Закарија ал-Зубеиди

Четвртиот затвореник е 46-годишниот Закарија Мохамад Абдел-Рахман ал-Зубаиди, роден на 19 јануари 1975 година во бегалски камп, северно од окупираниот Западен брег. Тој е во затвор од 2019 година и се уште не е осуден.

Разговаравме со неговиот брат Јахи, кој рече дека Закарија првпат бил уапсен на 16 -годишна возраст за време на Првата палестинска интифада. Помина четири години во затворите на окупацијата, а потоа беше ослободен по договорот од Осло во 1994 година.

Окупаторите ја демолираа куќата на Закарија по првото апсење, а тој беше ранет во нозете и се уште страда од последиците од раната, според нејзиниот брат Јахја. Закарија беше цел на неколку неуспешни атентати за време на Втората интифада, бидејќи таа беше командант на бригадата на мачениците Ал Акса за време на движењето Фатах.

Окупаторите издадоа помилување за Закарија во 2007 година, но во 2012 година повторно почнаа да го прогонуваат. Тој беше принуден да остане во затвор од страна на палестинските превентивни безбедносни сили четири години, пред да добие ново помилување во 2017 година. Окупаторите повторно го уапсија во 2019 година заедно со адвокатот Тарек Баргут, кој беше осуден на 15 години затвор под обвинение дека пукал во војници на израелската армија заедно со Закарија ал-Зубаиди.

Јакуб Махмуд Кадери

Петтиот затвореник е 49-годишниот Јакуб Махмуд Ахмад Кадери, роден на 22 декември 1972 година. Тој беше уапсен на 8 октомври 2003 година. По потекло е од селото Бир ал-Баша, на северозападниот брег.

Ејуб Кадери, братот на затвореникот Јакуба, изјави за Ал Џазира дека неговиот брат бил уапсен неколку пати и однесен во окупационите затвори. Тој одлежа различни казни во затвор, од година и пол или неколку месеци. Меѓутоа, во 2003 година, тој беше уапсен под обвинение за изработка на експлозивни направи што бомбашите самоубијци ги користеа за операции против војници и имигранти. Кадери рече дека неговиот брат Јакуб страда од болки во грбот поради хернија на дискот и дека има проблеми со крвниот притисок. Тој постојано беше префрлен на затворски клиники за лекување. Тој беше осуден на две доживотни затворски казни и 35 години.

Мунадел Јакуб Инфијат

Шестиот затвореник е 26-годишниот активист Јакуб Абдул-Јабар Инфијат, кој е во затвор од почетокот на 2019 година. Тој потекнува од градот Ја’бад, северно од окупираниот Западен брег и е роден во 1995 година.

Нидал Инфијат за Ал Џазира вели дека неговиот брат Мунадел бил уапсен неколку пати и дека поминал вкупно речиси шест години во окупација на затворите, вклучително и административен притвор без обвинение. Последен пат беше уапсен во почетокот на 2019 година, а потоа беше префрлен во административен притвор на шест месеци. Потоа бил предаден на судот во обид окупаторската страна да покрене обвинение против него. Сепак, тој останува затвореник кој е во притвор без обвинение или јасна пресуда.

 

Извор: Ал Џазира

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Министерство за правда: Тврдењата на Мицевски дека Владата сака „да протне“ закони се целосна невистина

Следно

Во Драч запленети над 7,7 килограми кокаин во контејнер со банани

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian