ДЗС: Попишувачите имаат специјални овластувања и брендирани маици со логото Попис 2021

1 min read

Попишувачите ангажирани за потребите на пописот имаат специјални овластувања издадени од Државниот завод за статистика и брендирани маици кои го содржат логото на Попис 2021. Тие најпрвин треба да го покажат овластувањето и со својата лична карта да се идентификуваат, а доколку лицето нема такво овластување, Државниот завод за статистика апелира граѓаните да не го примат во својот дом.

– На предната страна од овластувањето се наведени податоци за попишувачот: име и презиме, број на лична карта, пописен реон и седиште на Комисијата на пописниот реон. На задната страна од овластувањето има број под кој истото е заведено во архивата на Државниот завод за статистика, како и потпис од директорот и печат од Државниот завод за статистика, информираат од Државниот завод за статистика.

Попишувачот, напоменуваат од ДЗС, кога ќе дојде во домаќинството, најпрвин треба да го покаже овластувањето и со својата лична карта да се идентификува, а доколку лицето нема такво овластување, граѓаните да не го примат во својот дом.

Извор: МИА

Европска Комисија: Очекуваме од сите да учествуваат конструктивно во пописот

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО+ВИДЕО | Со изложбата „Ликовни блесоци“ започна одбележувањето на Денот на независноста во Кабинетот на Претседателот

Следно

Кичеец оди во Шутка, гостиварскиот суд му одреди 30-дневен притвор

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian