Бајден заминува за Њујорк да ги види штетите од ураганот Ида

1 min read

Американскиот претседател Џо Бајден денес ќе го посети Њујорк за да ја види штетата предизвикана од ураганот Ида што го погоди истокот на САД минатата недела, при што загинаа 57 лица а четири се водат за исчезнати, соопшти Белата куќа.

Од градот Њујорк потврдија дека таму загинале 17 луѓе.

Ураганот Ида започна од југот на САД и за многу кусо време го погоди Њу Орлеанс и делови од државите Луизијана и Мисисипи. Од Националната метеорлошка служба соопштија дека е можно силните дождови да продолжат уште некое време.

Вчера околу 480 илјади луѓе во Луизијана останаа без електрична енергија, а освен тоа се испитуваат пријави за излевање на нафта во Мексиканскиот Залив.

Гувернерката на Њујорк, Кејти Хочал рече дека Ида во оваа сојузна држава предизвикала штета од над 50 милиони долари.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Австрија нема да ги брои новозаразените, туку само ќе воведе нови мерки за невакцинираните

Следно

МЗ: Формирани две нови комисии за туѓа нега

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian