Австрија нема да ги брои новозаразените, туку само ќе воведе нови мерки за невакцинираните

3 mins read

Австрискиот канцелар Себастијан Курц го објави фокусот на мерките за корона за есен, што предвидува дека нема да има општо заклучување, туку само „заштитни мерки“ за невакцинираните. Целта е да се зголеми подготвеноста за вакцинација и повеќе контроли, со отворени училишта.

Курц, за ОРФ, објасни дека неделната инциденца повеќе нема да се следи како индикативна вредност врз основа на која мерки ќе се преземат, како што беше досега.

Наместо тоа, ќе се следи идниот капацитет за интензивна нега.

Тој објасни дека е направен план на мерки што ќе се применат од достигнување на одреден капацитет.

Што се однесува до заклучувањето, Курц рече дека, доколку се потребни „заштитни мерки“, тие повеќе нема да бидат за целата земја, туку само за невакцинираните.

Кога станува збор за вакцинација, тој објави дека сака да продолжи да се дава третата доза и дека целта останува да се зголеми стапката на вакцинација на населението.

Тој, исто така, најави зајакнување на контролите, не само за да ги убеди луѓето да се вакцинираат, туку и затоа што има се повеќе лажни потврди за вакцинација, а правилата за коронавирусот не се почитуваат насекаде.

Запрашан за училиштата, Курц посочи дека тие ќе останат отворени.

Тој рече дека сака да спречи нова брава и премин на часови од дома по секоја цена.

– Доколку е потребно, ќе го продолжиме успешниот концепт на третиот бран со интензивно тестирање по почетокот на учебната година – рече тој.

Градење капацитети на интензивна нега

Четвртиот бран на корона вирусот веќе видливо ги „преплави“ виенските болници, поради што надлежните органи иницираа мерки од третото ниво на планот за борба против Ковид-19.

Мерката предвидува одредени „обични“ болнички одделенија да се претворат во одделенија за надзор на тешки пациенти со „Ковид 19“ на кои им е потребна интензивна нега.

Податоците покажуваат дека 96,9 проценти од пациентите со ковид на интензивна нега не се целосно имунизирани, а тоа е случај со 87 проценти од пациентите во „обичното“ одделение „Ковид“.

Бројот на сериозно заразени лица се зголеми со ширењето на делта сојот.

Така, само во изминатите две недели, бројот на пациенти со ковид во болниците за интензивна нега во Виена е двојно поголем, од 20 на 66.

Во најлошото сценарио, 364 кревети се достапни во Виена за пациенти со ковид.

Ова значи дека ограничувањето за искористување на капацитетот што станува критично за системот е 33 проценти.

Од 150 пациенти на интензивна нега во Виена, операциите ќе треба да се одложат.

Најголем број пациенти со ковид во интензивна нега во виенските болници беше забележан на 12 април, кога имаше 245 од нив.

 

Извор: Телеграф

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Македонија освои 68 медали на Балканското првенство во кикбокс

Следно

Бајден заминува за Њујорк да ги види штетите од ураганот Ида

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian