ВИДЕО: Убиени 12 офицери на Ирак

1 min read

Кон крајот на 4 септември, 12 офицери на ирачката федерална полиција беа убиени, а тројца други беа ранети во напад извршен во северната ирачка провинција Киркук. Нападот наводно бил извршен од ИД.

Цел на нападот беше позицијата на Вториот полк на 19 -та полициска бригада во градот Тел Сатих во областа Рашад. Полицијата не можеше да испрати засилување на време, бидејќи патот до Тел Сатих беше преземен од ќелиите на ИД. Покрај тоа, ирачките воздухопловни сили не дадоа блиска поддршка на полицијата. Ирачки извори споделија видео на кое се гледаат последиците од нападот. На видеото се гледа изгорено оклопно возило „Хамви“.

ИД засега не ја презеде одговорноста за нападот. Обично терористичка група ги објавува своите операции во Ирак неколку дена подоцна. Терористичката група беше исклучително активна во Киркук. Рано на 2 септември, ќелиите на групата го нападнаа градот Шахел. Нападот беше одбиен од локалните вооружени милиции. Меѓутоа, цивили загинаа, а седум беа ранети од терористи.

Ирачката влада се соочи со многу критики за влошената ситуација во Киркук. Се поставуваат многу прашања во врска со недостатокот на соодветни безбедносни мерки во провинцијата.

 

Извор: Правда.рс

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Бјерде: Економското закрепнување е возможно само со вакцнирањето

Следно

Болниците во САД преполни со случаи од предозирање со Ивермектин

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian