Струшките и кичевските средношколци од четврток ќе одат на класична настава

1 min read

Нема нова препорака за изведување онлајн настава за учениците од средните училишта во Струга и во Кичево, па тие од четврток ќе одат на класична настава во нивните школи, објави Алсат.

Во среда завршува актуелната препорака за настава преку интернет за средношколците од овие два града. Нивните врсници во Тетово и Гостивар ќе продолжат со настава „онлајн“ уште една недела.

Денеска беа потврдени уште два случаја на ученици заразени со коронавирусот – едниот во Велес, а другиот во Скопје. Заразени се и двајца директори и еден педагог од велешките училишта. Од почетокот на школската година досега има 16 позитивни ученици, што според властите, не е пречка за продолжување на наставата со физичко присуство. Министерката за образование Мила Царовска вели дека овие ученици не се заразиле во училиштата, односно дека школите не се извор на зараза.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Од Авганистан за првпат евакуирани Американци по копнен пат 

Следно

 Макрон и Ле Пен фаворити на претседателските избори во Франција

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian