Османи во посета на Ватикан по повод јубилејот пет години канонизација на Мајка Тереза

1 min read

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска заминува во посета на Ватикан, по повод централното одбележување на јубилејот пет години канонизација на Мајка Тереза, што прв пат е во заедничка организација на Министерството за надворешни работи и Светата Столица, соопшти МНР.

Во рамките на одбележувањето, Османи ќе ја отвори изложбата „Мајка Тереза – од девојка од Скопје до Светица”, во присуство на ватиканскиот секретар за односи со државите, монсињор Пол Ричард Галагер, по што ќе следува и прием во присуство на високи гости и претставници на Рим и Ватикан.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Борел побара итно ослободување на претседателот на Гвинеја

Следно

Либиските власти го ослободија синот на Муамер Гадафи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian