Либиските власти го ослободија синот на Муамер Гадафи

1 min read

Либиските власти го ослободија Саади Гадафи, синот на поранешниот лидер Муамер Гадафи, кој беше соборен од власт и убиен за време на бунтот во 2011 година, соопшти официјален либиски извор и извор од владата на национално единство.

Саади Гадафи избега во Нигер за време на бунтот, но беше екстрадиран во Либија во 2014 година и оттогаш е затворен во Триполи.

Тој веднаш полета за Истанбул, изјави официјален извор.

Поранешниот професионален фудбалер Саади Гадафи е обвинет за злосторства извршени врз демонстранти во 2011 година и убиство на либискиот фудбалски тренер Башир ал Рајани во 2005 година.

Во април 2018 година, тој беше ослободен од обвиненијата за убиство на Ал-Рајани.

Неговото ослободување е резултат на преговорите во кои учествуваа високи племенски личности и премиерот Абдул Хамид Дбејбех, додаде официјален извор.

Друг извор тврди дека во преговорите бил вклучен и поранешниот министер за внатрешни работи Фати Башаг.

 

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Османи во посета на Ватикан по повод јубилејот пет години канонизација на Мајка Тереза

Следно

По пет часа чекање, Аргентинците го напуштија Бразил

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian