Кривокапиќ: Планот беше да се воведе хаос, ќе испитаме кој работел против безбедноста на Црна Гора

4 mins read

Премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ, денеска изјави дека за време на устоличувањето на митрополитот на Црнаогорско приморски на Српската православна црква (СПЦ) Јоаникие во Цетиње, било планирано да се воведе хаос и промена на изборната волја на граѓаните.

“Црна Гора беше во деликатна и сложена ситуација. Тоа беше природен страв на граѓаните како ќе заврши. Можете да видите дека овој настан не беше значаен од гледна точка на устоличувањето, туку повод на одредени структури кои припаѓаат на одредена дел од политиката што се обидува да ја преобликува изборната волја. тоа беше момент во кој требаше да се случи дестибилизација, воведување неред и хаос “, рече Кривокапиќ.

Во врска со наводите на медиумите дека ќе ги смени полициските функционери поради настаните во Цетиње , Кривокапиќ рече дека секој поединец што дејствувал или не постапил според прописите и наредбите , ќе сноси командна одговорност
Ќе бидете информирани. Никој нема да биде поштеден без разлика каква функција има и која политичка партија го штити”, рече премиерот на Црна Гора.
 „Одговорноста е мерка за односот кон професионализмот и тоа мора да надвладее“, рече Кривокапиќ.

На прашањето кој командувал со полицијата за време на настаните во Цетиње, тој или директорот на полицијата Зоран Брѓанин, Кривокапиќ не одговори прецизно.

Пресвртот се случи во 4.30 часот, кога реков дека одам, не ми е грижа кој ќе ме заштити. Мојот живот не вреди доколку Црна Гора се воведе во граѓанската војна. Само тогаш дел од полициската управа го започна командниот процес кој траеше до 11 часот, а потоа командниот систем им беше препуштен на професионалците “, рече тој.

Тој додаде дека му е мило што никој од полицијата не ги прекршил своите надлежности и дека, како што вели тој, немало прекумерна употреба на сила.

 

Коментирајќи ги ставовите на Советот за цивилна контрола на полицијата дека имало прекумерна употреба на сила и употреба на гумени куршуми, Кривокапиќ рече дека овие наводи и обвинувања треба да се докажат.

“Не сум запознаен дека се користени гумени куршуми. Сите овие наводи се шпекулации на одредени луѓе”, рече Кривокапиќ.
Инаку подгроричкиот весник „Вјести“ денеска објави дека Кривокапиќ повел постапка за разрешување на министерот за внатрешни работи Сергеј Секуловиќ и директорот на полициската управа Зоран Брѓанин.

Повикувајќи се на дипломатски извори, весникот објави дека неколку амбасади разговарале со Кривокапиќ за да го убедат да се откаже од смената на министерот и полицискиот функционер.

Коментирајќи го ослободувањето на советникот за безбедност на црногорскиот претседател Ѓукановиќ, Веселин Вељовиќ, , црногорскиот премиер рече дека не е чудно што се случува во судството.

“Судството остана, повторувам по 50 -ти пат, единствената заробена институција. Не можам да откријам се што се случи деновиве. Обвинителството не е сменето со голдини , судството не работи со полн капацитет. Овде станува збор за селективност и обид да се демонстрира нечија моќ

“Времето ќе покаже зошто некој не ја завршил својата работа. Не е вината во полицијата таа да се напаѓа само зашто делувала во рамките на своите надлежности”, изјави Кривокапиќ

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Гир: Градењето на јавната доверба е тежок процес, не е еднократна заложба

Следно

Румен Радев: Време е да се излечиме од комплексите, бидејќи докажавме дека можеме да постигнеме големи цели

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian