Џихадистите се помеѓу Германците, земјата будно ги следи потенцијалните терористи

7 mins read

Две децении по почетокот на „војната против тероризмот“ во Авганистан, радикалните исламисти продолжуваат да претставуваат голема закана за Германија. Над илјада луѓе се сметаат за потенцијални терористи и полицијата внимателно ги следи.

Свен Куренбах се уште се сеќава на секој детал. Денот кога сликите од урнатите кули на Светскиот трговски центар во Њујорк беа прикажани на ТВ екраните низ целиот свет и минутите молчење во берлинската полиција, кои тие спонтано ги држеа.

Кога исламистичките терористи ги претворија патничките авиони во оружје на 11 септември 2001 година, при што загинаа речиси 3.000 луѓе, Куренбах беше шеф на инспекцијата во специјалните сили на берлинската полиција. Денес, тој е водечки германски истражител кога станува збор за џихадистите.

„Исламистичкиот тероризам“ не беше познат термин во германските безбедносни сили на почетокот на милениумот, рече Куренбах неодамна. Само десетина луѓе во тајната служба биле вклучени во тоа. Од 2019 година, Куренбах е шеф на новоформираниот оддел што се занимава со исламизмот во рамките на Федералниот институт за борба против (БКА).

Тој сега има тим од околу 500 детективи, научници, преведувачи и аналитичари кои ги истражуваат исламистите, набудуваат закани за поединци и се обидуваат да спречат напади.

Куренбах е загрижен дека две децении по нападот во 2001 година, талибанското знаме повторно се вее над Кабул.

„Се плашам дека Талибанците ќе толерираат голем број терористички организации на нивна територија и дека повторно ќе ги активираат камповите за обука на терористите“, рече тој за ДВ.

„Тие отсекогаш постоеле, особено во пограничната област меѓу Авганистан и Пакистан”, додаде тој.

Овој полицаец посочува на организации што исчезнале од насловните страници, и кои имаат германска референца во името, како што се германските талибански муџахедини.

„Во тоа време тие веќе снимаа пропагандни видеа во области на Авганистан каде Талибанците имаа некаква контрола“, вели Куренбах.

Керстин Еперт истакна дека различни групи во Германија пропагандистички го оценуваат развојот на ситуацијата во Авганистан. Влегувањето на Талибанците во Кабул, според овој експерт за исламизам од Билефелд, „е подарок за движењето во Германија“. По падот на Исламската држава во Сирија, исламистите сега повторно зборуваат за „победата на исламот“.

Над илјада опасни луѓе

Според БКА, 554 исламисти поврзани со Германија во моментов се наведени како можна терористичка закана, иако за многумина не може да се докаже дека имаат конкретни злосторства или се дел од терористичка организација. Од нив, само 90 се во притвор и 136 живеат надвор од Европа – на пример околу Идлиб во северна Сирија.

Покрај нив, има уште 527 „релевантни лица“ кои дејствуваат во околината на потенцијалните терористи и за кои властите веруваат дека ќе обезбедат логистичка или друга поддршка во терористички напади.

Ова значи дека бројот на луѓе кои претставуваат акутна исламистичка закана во Германија е намален за околу една четвртина во споредба со декември 2019 година. Во тоа време, Федералната влада изјави дека има 679 верски мотивирани луѓе кои претставуваат потенцијална терористичка закана.

Експертот за ислам Мајкл Кифер потврдува дека милитантните сили се потиснати и заменети со класични исламистички мрежи по неуспехот на Исламската држава во Сирија. Кифер нагласува дека оваа тема ќе продолжи да не окупира. Ова го покажува и погледот на извештаите на Службата за заштита на уставниот поредок напишани на речиси 70 страници.

„Војна против тероризмот“

Зајакнувањето на исламистичките струи низ целиот свет – вклучително и Германија – има врска со начинот на кој се водеше „војната против тероризмот“, што ја објави тогашниот американски претседател Џорџ Буш пред две децении. Нападот врз Ирак, кој не беше во согласност со меѓународното право, воведување тортура под еуфемистичкиот термин „построги техники на испрашување“, децениско затворање луѓе без судска пресуда за Гвантанамо и реториката на Буш за „крстоносна војна“ – сите одиграа голема улога во исламистичката пропаганда.

„Луѓето со задоволство го прифатија и ги развија своите нарации за жртвите“, објаснува Мајкл Кифер.

На овој начин, тероризмот може да се слави меѓу многу муслимани како одбранбена војна.

Политикологот Јулијан Јунк од Фондацијата Хесен за истражување мир и конфликти целосно се согласува.

„Можеме да кажеме дека нелегалните методи во„ војната против теророт “ имаа мобилизирачки ефект врз салафистичките и џихадистичките групи“, рече Јанк за ДВ.

„Ваквите искуства со неправда многу добро можат да придонесат за процесите на радикализација. Тие ретко имаат една причина, но главно се резултат на комбинација на околности “, додава тој.

Јанк укажува на други фактори кои играле улога во последните 20 години.

„Денес имаме беспилотни летала, алгоритми на Интернет, можност за брза прекугранична организација во шифрирана форма или размена на идеи. Сето ова придонесува за чувството дека има поголема мобилизација, но и страв од тероризам “.

Во исто време, овие нови технологии, според Јанк, отворија простор за превентивно и полициско сузбивање на тероризмот.

Од 2014 година, повеќе од илјада Германци емигрираа во областа на таканаречениот Калифат во Сирија и Ирак, за да им се придружат на џихадистите.

„Иселеничкиот бран ги изненади германските власти“, вели експертот за исламизам Кифер.

Во тоа време, провинциските и државните влади инвестираа многу пари во превентивни програми. Кифер споменува бројка од над сто милиони евра годишно. Овие програми се особено насочени против салафизмот. Ова особено конзервативно толкување на исламот често обезбедува идеолошка основа за милитантните џихадисти.

 

 

 

Извор: ДВ

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Геце не мрда од Холандија, потпиша нов договор со ПСВ

Следно

Заев: Исклучително успешен старт на пописот

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian