Денеска се регистрирани 199 нови случаи на ковид-19, а пријавени се 32 починати лица

3 mins read

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени 2558 тестирањe, а регистрирани се 199 нови случаи на ковид-19: Скопје – 157, Куманово и Кавадарци – по 6, Прилеп, Гостивар, Кичево и Дебар – по 4, Велес – 3, Битола, Штип, Струга, Свети Николе и Крива Паланка – по 2, Богданци – 1.

Регистрирани сe 556 оздравени пациенти од: Скопје – 164, Тетово – 115, Струмица – 50, Куманово – 40, Гостивар – 35, Штип – 26, Кавадарци – 20, Кичево – 15, Битола – 14, Велес – 11, Дебар – 10, Ресен и Пробиштип – по 9, Валандово – 8, Прилеп – 7, Кочани – 6, Кратово – 5, Неготино и Радовиш – по 4, Свети Николе – 2, Виница и Богданци – по 1.

Пријавени се 32 починати лица: 13 починати лица од Скопје (80г, 76г, 75г, 72г, 72г, 69г, 69г, 64г, 61г, 57г, 55г, 45г, 35г), 6 починати лица од Тетово (81г, 78г, 77г, 69г, 62г, 53г), 3 починати лица од Гостивар (83г, 74г, 68г), 2 починати лица од Велес (72г, 64г) и по едно починато лице од Прилеп (80г), Кавадарци (72г), Охрид (77г), Струмица (77г), Струга (79г), Свети Николе (57г), Радовиш (49г) и Делчево (71г).
30 од пријавените починати лица се починати во болнички услови, двајца се починати во домашни услови.

Направени се 2558 тестови преку: ИЈЗ-21, ЦЈЗ Скопје-33, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово –12, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-104, Авицена-149, Биотек-145, Систина-133, лабораторија Лаор-0, Синлаб-2, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа -0, Никоб лаб-492, ВФВ Медикал-49, Ели Медика-44, Ројал Медика –0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.373.

Досега во земјата се направени вкупно 1 190 914 тестирање на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 180 243, бројката на оздравени пациенти е 159.365, на починати е 6097, а бројот на активни случаи изнесува 14 781.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 77812, Активни 6202
Куманово 10464, Активни 893
Прилеп 8728, Активни 279
Тетово 10533, Активни 1786
Битола 6778, Активни 271
Велес 5844, Активни 245
Гостивар 7769, Активни 992
Кавадарци 5542, Активни 195
Охрид 5620, Активни 536
Штип 5352, Активни 212
Струмица 5328, Активни 639
Струга 3661, Активни 612
Кочани 3030, Активни 113
Кичево 3705, Активни 573
Гевгелија 2310, Активни 79
Неготино 2261, Активни 54
Свети Николе 1734, Активни 136
Ресен 1422, Активни 108
Крива Паланка 1294, Активни 50
Радовиш 1373, Активни 114
Берово 1148, Активни 47
Делчево 1068, Активни 72
Дебар 1404, Активни 247
Виница 964, Активни 37
Пробиштип 850, Активни 41
Валандово 748, Активни 26
Богданци 537, Активни 41
Крушево 516, Активни 21
Демир Хисар 414, Активни 10
Демир Капија 401, Активни 1
Кратово 477, Активни 59
Македонски Брод 442, Активни 56
Пехчево 297, Активни 6
Македонска Каменица 280, Активни 25
Дојран 137, Активни 3

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Во односите со Бугарија не излеговме од Студената војна, вели професорот Докмановиќ

Следно

ВИДЕО | Османи во Ватикан по повод одбележување пет години канонизација на Мајка Тереза

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian