Денес се празнува Светиот свештеномаченик Евтихиј

1 min read

Еден од помалите апостоли, родум од Севастопол. Ученик и подражавател на светите апостоли Јован Богослов и Павле. Иако не е вброен помеѓу седумдесетте апостоли, сепак се нарекува апостол затоа што им беше ученик на големите апостоли и затоа што во евангелската служба покажа вистинска апостолска ревност. Посветен за епископ-мисионер, Евтихиј многу патуваше, имајќи за сопатник Ангел Божји. Во затворот примаше небесен леб од Ангелот. Кога му го стружеа телото со железо, од него течеше крв со необично благоухано миро. Го фрлаа во оган и на ѕверови, а најпосле го убија со меч во Севастопол.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Најмалку четири авиони со денови не смеат да полетаат од аеродромот во Кабул

Следно

Прашања што заслужуваат одговор: Како ќе се изведе наставата со физичко отсуство?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian