Босанец уапсен поради активности во Ал Каеда

1 min read

Јасмин Мулахусиќ, кој беше уапсен на граничниот премин во Брод, беше предаден на Обвинителството на Босна и Херцеговина, каде беше сослушан како осомничен.

Меѓу другото, тој е поврзан и со терористичката организација Ал Каеда, пренесува Српскаинфо.

Според собраните податоци, споменатиот осомничен бил во фокусот на интересите на безбедносните служби на странски земји и е во контакт со лица блиски до терористичката организација Ал Каеда и други терористички организации.

Ова се многу сложени истражни активности кои ги надминуваат прашањата за државната безбедност на Босна и Херцеговина – наведува обвинителството на БиХ, пишува Кликс.

Со оглед на тоа што одредени политички субјекти во БиХ се обидуваат да го релативизираат прашањето за апсење на споменатиот осомничен, Обвинителството на БиХ ги повикува да се воздржат од несоодветно однесување и отворен притисок врз судството, што може да има штетни последици за меѓународниот углед на БиХ во безбедноста и антитероризам.

Споменатиот осомничен е снимен и од истражните органи на други земји, што е резултат на заедничка работа во борбата против спречување на меѓународни терористички активности.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Алиоски е најдобар играч во петтото коло во мундијалските квалификации

Следно

 Техеран ќе ги продолжи меѓународните разговори за нуклеарната програма

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian