Во последните 24 часа регистрирани се 459 новозаразени, почина 21 лице

3 mins read
Во текот на изминатото деноноќие во земјава регистрирани се 459 нови случаи на Ковид-19, а 21 лице ја загубиле битката со вирусот.
Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
Во последните 24 часа се направени 5.416 тестирањe, а регистрирани се 459 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 235, Штип – 30, Тетово -26, Куманово и Струмица – по 19, Дебар – 13, Гостивар, Охрид и Кичево – по 12, Велес и Свети Николе – по 10, Битола и Прилеп – по 9, Крива Паланка и Струга – по 7, Радовиш – 5, Кавадарци и Кочани – по 4, Богданци – 3, Виница, Гевгелија, Кратово и Ресен – по 2, Берово, Делчево, Македонски Брод, Неготино и Пехчево – по 1.
Регистрирани сe 368 оздравени пациенти од: Скопје – 136, Гостивар – 49, Куманово и Кичево – по 34, Кавадарци – 20, Штип -18, Прилеп, Кочани и Свети Николе – по 10, Битола и Велес – по 8, Радовиш – 7, Гевгелија и Кратово- по 5, Пробиштип – 4, Македонски Брод – 3, Ресен и Делчево – по 2, Струмица, Неготино и Демир Хисар – по 1.
Пријавени се 21 починато лице: 6 починати лица од Скопје (94г, 77г, 75г, 75г, 73г, 65г,), по 3 починати лица од Тетово (81г, 66г, 64г), Гостивар (84г, 67г,  59г)  и Струмица (67г, 58г, 49г) , 2 починати лица од Кичево (67г, 67г) и по едно починато лице од Куманово (63г), Прилеп (69г), Битола (81г) и Неготино (69г).
Пријавените починати лица се починати во болнички услови.
Направени се 5.416 тестови преку: ИЈЗ-224, ЦЈЗ Скопје-55, ЦЈЗ Битола-94, ЦЈЗ Прилеп-84, ЦЈЗ Тетово–74, ЦЈЗ Куманово –83, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–285, Жан Митрев (Филип Втори)-133, Авицена-293, Биотек-254, Систина-125, лабораторија Лаор-442, Синлаб-21, Ремедика-0, Плодност–91, Генеа -62, Никоб лаб-614, ВФВ Медикал-55, Ели Медика-80, Ројал Медика –55,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.292.
Досега во земјата се направени вкупно 1.188.356 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 180.045, бројката на оздравени пациенти е 158.809, на починати е 6.065, а бројот на активни случаи изнесува 15.171.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 77656, Активни 6223
Куманово 10458, Активни 927
Прилеп 8724, Активни 283
Тетово 10533, Активни 1907
Битола 6776, Активни 283
Велес 5841, Активни 255
Гостивар 7765, Активни 1026
Кавадарци 5536, Активни 210
Охрид 5620, Активни 537
Штип 5350, Активни 236
Струмица 5328, Активни 690
Струга 3659, Активни 611
Кочани 3030, Активни 119
Кичево 3701, Активни 584
Гевгелија 2310, Активни 79
Неготино 2261, Активни 58
Свети Николе 1732, Активни 137
Ресен 1422, Активни 117
Крива Паланка 1292, Активни 48
Радовиш 1373, Активни 119
Берово 1148, Активни 47
Делчево 1068, Активни 73
Дебар 1400, Активни 253
Виница 964, Активни 38
Пробиштип 850, Активни 50
Валандово 748, Активни 34
Богданци 536, Активни 41
Крушево 516, Активни 21
Демир Хисар 414, Активни 10
Демир Капија 401, Активни 1
Кратово 477, Активни 64
Македонски Брод 442, Активни 56
Пехчево 297, Активни 6
Македонска Каменица 280, Активни 25
Дојран 137, Активни 3

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Се полни модуларната болница во Велес

Следно

Доманиција на Ферстапен во Холандија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian