Ѓукановиќ: Во Цетиње сведочевме на големиот срам на СПЦ и на Владата на Црна Гора

1 min read

Денеска на Цетиње бевме сведоци на големиот срам на Српската православна црква и на Владата на Црна Гора, срамота без преседан во долгата историја на црногорската држава, и подеднакво во историјата на целокупното православие, рече црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ во обраќањето до јавноста.

– Со брутална злоупотреба на државните ресурси, првенствено армијата и полицијата и целосно несоодветна употреба на сила против мирно собраните граѓани, црногорската влада обезбеди насилно устоличување на митрополитот Јоаникиј, против волјата на огромното мнозинство граѓани на Цетиње и значителен број граѓани на Црна Гора. Само човек без достоинство би дозволил да биде внесен во манастирот Цетиње на таков начин со десантно слетување хеликоптер и под заштита на панцири на тој начин да го посрамоти тронот на Св. Петар Цетински”.

Ѓукановиќ додаде дека „Цетиње уште еднаш беше на висина на задачата, како што беше многупати во историјата на Црна Гора”.

Според него, мирно собраните граѓани на Цетиње на одлучен и одговорен начин ја заштитиле честа и достоинството на својот град и нивната земја.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Турција е нов предизвик за одбојкарите на ЕП

Следно

Попис 2021: Граѓаните ги отворија вратите – почна најобемната статистичка операција

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian