Талибанците со солзавец го растурија протестот на жените во Кабул

1 min read

Талибанците го прекршија правото на протест на десетици жени во Кабул кои се борат за своите права откако Талибанците го презедоа Авганистан.

Според сведоците, Талибанците употребиле солзавец и спреј за бибер за да ја растераат група жени кои оделе од мостот до претседателската палата, пишува Би-Би-Си.

Жените во Авганистан бараат право на работа и право да се приклучат на владата, а Талибанците најавија дека ќе го објават составот на нивната администрација во наредните денови. Засега Талибанците објавија дека жените можат да бидат вклучени во владата, но не и на министерски позиции.

Жените во Авганистан стравуваат од враќањето на стариот талибански режим, кој беше на власт помеѓу 1996 и 2001 година и протестираа во Кабул и Херат.

Во меѓувреме, судирите во долината Паншир, северно од Кабул, продолжуваат.

Портпаролот на авганистанскиот фронт за национален отпор (НРФ) рече дека продолжуваат тешките борби и илјадници талибанци се под опсада.

Долината Паншир, каде живеат околу 200.000 луѓе, беше центар на отпорот кога Авганистан беше под советска окупација во 1980 -тите и за време на претходниот период на владеење на Талибанците.

Лидерот на НРФ Ахмад Масуд ги пофали женските протести во Херат и рече дека Паншир продолжува да дава отпор.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Реал ќе потроши брдо пари за Мбапе иако на „Сантијаго Бенабеу“ ќе пристигне како слободен играч

Следно

Кабинетот на претседателот организира низа културни настани по повод 30 години независност

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian