Спротивставени изјави за ситуацијата во Гвинeја

1 min read

Побунетите припадници на армијата на Гвинеја во краткото обраќање на државната телевизија изјавија дека го суспендираа Уставот и ја распуштија Владата.

Но, Министерството за одбрана соопшти дека нападот врз претседателската палата е одбиен.

Во близина на претседателската палата во Конакри утрово имаше престрелка, а според неименувани извори зад немирите стои елитната воена единица, предводена од поранешниот француски легионар Мамади Думбија.

 

На социјалните мрежи се појавија видео-снимки, чија автенточнопст се уште не е потврдена, се гледа како претседателот Алфа Конде е опкружен од припадниците на специјалните воени сили.

Но, гвинејското Министерство за одбрана соопшти дека обидот за бунт е задушен.

 

 

– Претседателската стража, поддржана од одбранбените и безбедносните сили го одбиja нападот… продолжуваат безбедносните операции за воспоставување ред и мир, се наведува во соопштението на Министерството за одбрана.

Во октомври минатата година 83-годишниот Алфа Конде третпат победи на претседателските, кои беа обележани со насилни протести во кои беа убиени десетици луѓе

 

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Доманиција на Ферстапен во Холандија

Следно

Груби со апел граѓаните масовно да одговорат на пописниот процес

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian