Почна устоличувањето на митрополитот Јоаникијe во Цетиње, со хеликоптер пристигна во манастирот

1 min read
Во манастирот Цетиње започна устоличувањето на митрополитот црногорско-приморски, Јоаникијe.
Церемонијата на устоличување, која беше закажана за 8 часот, започна со задоцнување, додека во градот и натаму е хаос.

 

Претходно, избраниот митрополит црногорски и приморски, Јоаникијe, пристигна заедно со патријархот Порфириј во манастирот Цетиње со хеликоптер.

 

На снимката на Вечерњи Новости се гледаат силни безбедносни сили кои од земја го следат хеликоптерот што го пренесува свештенството.

Патријархот и митрополитот беа пречекани со аплауз и црковни sвона и извици „Достоен!“.

Од вчера попладне сите патишта кон Цетиње се блокирани, а полицијата под целосна опрема се обидува да ги спречи демонстрантите да се приближат до манастирот.

Демонстрантите ја нападнаа полицијата со камења и молотови коктели, а таа возврати со солзавец.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВМРО-ДПМНЕ: Специјалецот на Заев за криминал Зоки Кичеец прво рекетираше, а вчера уби луѓе

Следно

Заев: За успешен попис неопходна е соработката од сите граѓани

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian