Песков: Членството на Украина во НАТО е непосредна закана за Русија

1 min read

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека упорната желба на Украина да се придружи на НАТО и на САД е непосредна закана за Русија.

Тој во интервју за телевизискиот канал Русија 1 истакна дека тое е „потенцијално проширување на воената инфраструктура на НАТО доруската граница”.

Песков истакна дека на Москва не ѝ се допаѓа исходот од средбата помеѓу украинскиот и американскиот претседател Володимир Зеленски и Џо Бајден, бидејќи е продолжување на проектот Украина да стане анти-Русија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Левица: Поднесена кривична пријава против директорот на ДЗС Беким Максути

Следно

Путин подготвен за преговори со Зеленски, но сè уште без политичка волја од Киев

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian