Меркел: Мораме да разговараме со Талибанците за да ги евакуираме оние кои работеа според договорот од Авганистан

1 min read

Германија сака да разговара со Талибанците за тоа како да ги евакуираат преостанатите локални службеници кои работеле според договорот од Авганистан, изјави денеска канцеларката Ангела Меркел, додавајќи дека тоа е добар начин повторно да се користи аеродромот во Кабул за летови.

„Треба да разговараме со Талибанците за тоа како можеме да продолжиме да ги „повлекуваме“ луѓето што работеле за Германија“, рече Меркел, пренесува Ројтерс.

Меѓународните организации за помош, исто така, треба да бидат способни да ја подобрат хуманитарната ситуација таму, додаде канцеларката.

Талибанците се уште не назначија влада, иако поминаа повеќе од две недели од нивното повторно доаѓање на власт.

Нивното владеење од 1996 до 2001 година беше обележано со строги казни и забрана за школување и работа за жени и девојки, па многу Авганистанци и странски влади се плашат дека ќе се вратат на таквите практики.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Англичаните лесно со Андора, минимални триумфи на Бугарија и Албанија

Следно

Милевски: Резултатот е неправеден, бевме многу подобар противник

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian