Маричиќ: Почна најважната статистичка операција од осамостојувањето досега

1 min read

Министерот за правда Бојан Маричиќ во својата видео-порака по повод почетокот на теренскиот дел од пописот кажа дека ова претставува најважната статистичка операција спроведена од осамостојувањето досега.

– Попис не е спроведен речиси 20 години. Ваквата состојба едноставно повеќе е неодржлива и тоа не смееме да го толерираме. Државите членки на Обединетите Нации се обврзани да спроведуваат попис, но можеби уште поважно, тоа е обврска која ја имаме кон државата и пред се кон граѓаните, кажа Маричиќ и додаде дека пописот ќе биде спроведен безбедно, почитувајќи ги највисоките стандарди за спречување на ширењето на Ковид-19.

Маричиќ на Државниот завод на статистика му посака успешна работа, а на попишувачите на терен им се заблагодари за трудот, посветеноста и придонесот за овој статистички процес.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

УС Опен: Зверев во осминафиналето, крај за првата носителка Барти

Следно

Пукотници кај блокадите на Белведере во Црна Гора, нема повредени

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian