Израел е на прво место во светот по бројот на новозаразени по глава на жител

4 mins read

Израел деновиве има повеќе од 10.000 нови случаи на ковид-19, дури денес беа регистрирани помалку нови инфекции – 884.

Министерството за здравство објави 11,246 нови инфекции во четвртокот вечерта на околу 145,000 тестови извршени претходниот ден, или 7,9% од тестираните беа позитивни – највисокиот процент од почетокот на пандемијата.

Според меѓународните извештаи, Израел е на прво место во светот по бројот на нови дневни случаи по глава на жител во последните седум дена, пишува Ерусалим Пост. Со оглед на тоа што Израел е меѓу земјите со најмногу вакцини, се поставува прашањето како сега има најмногу новозаразени.

Тргнавме да ги тестираме учениците

Експертите веруваат дека скокот во бројот на новозаразени е поврзан со тестирање деца дома пред почетокот на учебната година, што започна во средата. Околу половина од новозаразените биле ученици на возраст под 18 години. Вкупно, позитивни на Ковид-19 беа регистрирани повеќе од 40.000 ученици. Покрај тоа, околу 57.000 се во изолација, објави Министерството за образование.

Кампањата за тестирање ученици се покажа успешна. Околу два милиони родители ги тестирале своите деца и откриле дека 7.900 од нив се заразени, што значи дека ако одат на училиште, околу 180.000 нивни соученици ќе мора да одат во изолација.

Црвени области

Салман Зарка, израелски експерт за Ковид-19, рече дека студентите би можеле уште еднаш да бидат тестирани за антитела, пред да се вратат на училиште во октомври. Целта би била иста – да се регистрира кое од децата е заразено пред да ја пренесат инфекцијата на своите пријатели и наставници.

Израел има 171 црвени области, или место со највисоко ниво на инфекции. Во овие области, средношколците во кои се вакцинирани помалку од 70% од учениците имаат часови преку Интернет.

“Вакцината не е отров. Отровот е вирусот”.

Премиерот Нафтали Бенет во средата им рече на студентите дека вакцините функционираат и дека тие треба да бидат одобрени за млади на возраст од шест до 12 години во следните два месеци.

– Вакцината не е отров. Отровот е вирусот. Вакцината само го зајакнува нашето тело во борбата против вирусот, рече Бенет.

Израелското Министерство за здравство во четвртокот објави дека стапката на репродукција во земјата е 1,09. Околу 90.000 граѓани беа заразени, а 1.068 беа хоспитализирани 673 лица се во сериозна здравствена состојба.

Но, бројот на сериозни случаи продолжува да опаѓа. На почетокот на неделата, имаше 750 од нив на одделот за интензивна нега.

„За прв пат оваа недела, во четвртиот бран, имаше помалку нови критично болни пациенти во споредба со претходната недела“, напиша на Твитер Еран Сегал, биолог советник во владата.

„Стапката на репродукција, кога се разгледуваат сериозни случаи, падна под еден и изнесува 0,98“, додаде таа.

Голем број пациенти со сериозна состојба не се вакцинирани

Бројот на пациенти со сериозна состојба кои не се вакцинирани ги надминува оние кои биле вакцинирани. Во Израел, двете дози ги примиле скоро 5,5 милиони луѓе, а помалку од милион биле невакцинирани. Според Министерството за здравство, 363 пациенти на интензивна нега не биле вакцинирани, а 282 биле вакцинирани.

Покрај тоа, 209 невакцинирани лица над 60 години се во сериозна состојба од само 100.000 невакцинирани, наспроти 222 вакцинирани лица од 1,5 милиони вакцинирани.

Според Ворлдометар, во Израел досега се пријавени над милион случаи на инфекција со Ковид-19, а вкупно 7,129 луѓе починале. Земјата имаше најголем број смртни случаи кон крајот на јануари, кога 101 лице почина во еден ден. За време на тој бран, помеѓу декември 2020 и февруари 2021 година, дневно умирале помеѓу 50 и 100 луѓе. Во овој бран, бројот на смртни случаи се движи помеѓу 17 и 55 дневно.

 

Извор: Јерусалем пост

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Млад човек со огнено оружје повреди 7 лица во Џорџија, полицијата нуди 1.000 долари за некаква информација

Следно

Суперкласико дефинитивно е откажано, а Меси е лут како рис: Тука бевме три дена, зошто не ни кажавте порано

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian