Италија планира да ја пресели Амбасадата од Кабул во Доха, Катар

1 min read

Италијанскиот шеф на дипломатијата Луиџи Ди Мајо денеска најави дека Рим размислува Амбасадата од Кабул да ја дислоцира во Доха, Катар.

Тој наведе дека Катар станал центар на дипломатските активности со авганистанската влада во формирање. Голем број на дипломати пристигнаа во Доха. Главниот град на Катар од 2013 година е домаќин на политичката канцеларија на талибанците.

Кина, Иран, Пакистан, Русија и Турција отворија свои претставништва во Кабул.

 

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Струмичанец со огнено оружје усмртил куче

Следно

Морати верува во Португалецот: Мурињо ќе доминира во Серија А

Latest from Blog

АРСОВСКА ЈА ЧУВААТ СПЕЦИЈАЛЦИТЕ НА МВР – градоначалничката „се плаши“ да излезе и да се сретне со приватните превозници, но и со новинарите! (ФОТО)

Откако денеска беше најавен протест на приватните превозници градот Скопје буквално опколено со полициски службеници. Градоначалничката

MacedonianEnglishAlbanian