Земјотрес кај српскиот град Нови Пазар

1 min read

Земјотрес со јачина од 3,4 степени по Рихтер е регистриран вечерва во Србија, а епицентарот е кај градот Нови Пазар во областа Санџак, оддалечен околу 300 километри од Скопје јавија локалните медиуми.

Според сеизмолозите, земјотресот бил на длабочина од три километри, а неговиот епицентар бил и на 11 километри југозападно од Нови Пазар.

Земјотресот го почувствувале жителите на целиот регион, а според српската Сеизмолошка опсерваторија, најсилно се почувствувал во близина на епицентарот кај селото Муровце.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Хрватска: Седуммина починати и 882 нови случаи на ковид-19

Следно

Партискиот лидер Биљал Касами официјално е кандидат на Беса за градоначалник на Тетово

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian