ВИДЕО | Антиваксери упаднаа во студиото на словенечката телевизија, ги навредувале новинарите ѝ им се заканувале

3 mins read

Под раководството на Ладислав Троха, водач на движењето ОПС („Свесни граѓани на Словенија“), протестирајќи против мерките за ограничување на ширењето на вирусот, демонстрантите упаднаа во студиото на словенечката јавна телевизија околу 20:30 часот.

Луѓето кои го негираат коронавирусот и се противат на вакцинацијата протестираа во близина на зградата на РТВ Словенија, а потоа дел од демонстрантите влегоа во неа, игнорирајќи ги предупредувањата на чуварите. Потоа провалиле во студиото.

Видеото од упадот го објави новинарката Барбара Видмајер. Видеото ги прикажува водачот на ТСО Троху и неговите поддржувачи во студио за вести.

Демонстрантите рекоа дека влегле во нивната куќа која била окупирана, повикувајќи се на јавната телевизија. Наскоро се појавија камери и почнаа да снимаат се, и тие побараа директен пренос. Побараа да им се обратат на жителите на Словенија во живо.

Во еден момент, полицајци влегуваат во студиото и демонстрантите им викаат. Пристигна и интервентната полиција. Демонстрантите беа исфрлени од зградата на телевизијата и тие продолжија да протестираат пред градот.

Полициската управа во Љубљана објави дека некои демонстранти, кои инаку биле присутни на регистрираниот собир, влегле во зградата на медиумската куќа околу 20:30 часот.

„Тие не ги почитуваа наредбите на обезбедувањето, што доведе до интервенција на полицајците кои обезбедија јавен ред“, објаснуваат од полицијата и додаваат дека ќе преземат мерки против прекршителите во согласност со законот.

Нападот го осуди словенечкото новинарско здружение, а работничкиот совет на словенечката јавна телевизија ги пријави демонстрантите во полиција.

“Проблемите се доста големи. Правната ситуација е комплицирана, РТВ ја поседува зградата, но не ја поседува парцелата околу неа. Ова е јавна површина, демонстрантите за жал имаа дозвола да протестираат во оваа област. Администрацијата направи многу. Сепак, ние ги предупредувавме властите за тоа цело време. Следната недела, на состанокот свикан пред овој настан, уште еднаш ќе ги повикам властите да станат и да направат нешто. Досега, протестите беа релативно мирни, иако многу попречувачки, особено за новинарите на информативната програма на ТВ Словенија на првиот кат. Се надевам дека властите ќе посветат поголемо внимание на овој проблем, особено по денешниот настан. За среќа, нема повредени “, рече генералниот директор на РТВ Словенија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Америка на нозе: Во Тексас стапува на сила ригорозен закон за абортус, интервенира Бајден

Следно

Пазарот на криптовалути е во пораст, кршејќи неколку „магични“ граници

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian