Сите актуелни градоначалници на ДУИ ќе се борат за нов мандат на изборите

1 min read

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети денеска имаше состанок со Генералниот совет на партијата во Гостивар на која се зборуваше за актуелните политички случувања во земјата и регионот, за животната средина, редовното одржување на патната инфраструктура, регулирана водоводна и канализациска мрежа, модерна спортско-рекреативна инфраструктура, добро реновирани, одржувани и нови училишта.

По предлог на претседателот на ДУИ Али Ахмети, членовите на Генералниот совет едногласно ја избра листата на кандидати за градоначалници на изборите на 17 октомври: Ејуп Абази – Студеничане, Суат Шаќири – Чашка, Хекуран Дука – Дебар, Еркан Арифи – Липково, Неби Реџепи – Врапчиште, Рамиз Мерко – Струга, Фатмир Изаири – Желино, Бесник Емшиу – Боговиње, Нухи Незири – Теарце, Али Јаоски – Пласница, Аркин Јахии – Брвеница, Блерим Беџети – Сарај, Висар Ганиу – Чаир, Фатмир Дехари – Кичево, Невзат Бејта – Гостивар, Теута Арифи – Тетово и Рзидван Ибрахими – Арачиново. Кандидатот за општина Долнени ќе го одреди наредните денови Али Ахмети. Носител на листата на советници за Град Скопје ќе биде Ардијан Муча, соопшти ДУИ.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ф1: Холанѓанецот пред дуото на „Мерцедес“, пол позиција за Ферстапен

Следно

Во Србија 3.500 новозаразени и 19 починати од ковид-19

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian