Што бараат лица од Шестата управа на местото на сообраќајката пред Стража, прашува Митева од ВМРО-ДПМНЕ

1 min read

На местото на несреќата пред Стража биле видени и лица дел од Шестата управа на МВР, рече вечерва портпаролката на ВМРО-ДПМНЕ, Марија Митева, обвинувајќи дека „цел ден се вршат притисоци врз сведоци на настанот, но и медиуми, да не изнесуваат информации за сообраќајката“.

„Се вршат притисоци за прикривање ова што се случило денес. Власта треба да одговори на јавноста зошто Кичеец е пуштен на слобода и што бараат лица вработени во АНБ на лице место на настанот? Ова е уште еден доказ почитувани граѓани, за целосната криминализираност на системот на власта. До кога врвот на власта ќе штити криминалци?“, праша Митева.

Во сообраќајната несреќа која се случи попладнево на магистралниот пат Гостивар-Кичево, едно лице загина, а седуммина беа повредени, од кои четворица потешко. Во сообраќајката учествувал и Зоран Милевски – Кичеец, кој е осуден на затворска казна за случајот „Рекет“, а според Управата за извршување санкции, тој бил пуштен на едномесечно отсуство од затворот поради лекарски прегледи.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Кривокапиќ и Абазовиќ ќе бараат митрополитот Јоаникије да се устоличи во Подгорица

Следно

Хрватска: Седуммина починати и 882 нови случаи на ковид-19

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian