Пролет е елиминиран, но забележа голема победа во Шпанија

1 min read

Т. Пролет забележа извонреден резултат откако денеска славеше на реванш натпреварот во Шпанија против Гранолјерс со резултат 29:27 во квалификациите за пласман во Лигата на Европа.

Македонскиот претставник е елиминиран откако вчера во првите 60 минути од двомечот загуби од противникот убедливо со 36:21.

На возвратната пресметка Михаил Аларов остигна седум гола од осум обиди, а по четири погодоци во овој голем триумф постигнаа Џонов, Палевски, Голубовиќ и Пецаковски.

Со овој резултат, играчите на тренерот Андон Бошковски достојно се простија од европските купови за оваа натпреварувачка сезона.

А веќе следната седмица ги го очекува првиот дуел од нашата Супер-лига, на гостински терен против градскиот ривал Металург.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Ѓукановиќ пристигна на Цетиње, започна литургијата во Подгорица

Следно

Притворениот дипломат Миленкоски го спасувал братот на поранешниот претседател на Ерменија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian