Кривокапиќ и Абазовиќ ќе бараат митрополитот Јоаникије да се устоличи во Подгорица

1 min read

Црногорските медиуми повикувајќи се на неофицијални информации објавија дека премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ и вицепремиерот Дритан Абазовиќ ќе побараат од патријархот Порфириј и митрополитот Јоаникиј да го преместат устоличувањето од Цетиње во Подгорица поради наводни можни инциденти.

Кривокапиќ и Абазовиќ се одлучија на таков чекор по денешните инциденти во Цетиње, кои според нив покажуваат дека тензиите се на високо ниво и дека се можни сериозни инциденти на утрешната церемонија.

Премиерот на Црна Гора вечерва присуствуваше на литургијата што се одржува пред Храмот на Христовото воскреснување во Подгорица. Покрај Кривокапиќ, на свечената богослужба присуствуваа и министрите, владици, епископи и околу 10.000 верници.

По церемонијата се очекува средба меѓу Кривокапиќ, Абазовиќ, Порфириј и Јоаникиј.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Македонија е домаќин на 15 Балкански кикбокс шампионат

Следно

Што бараат лица од Шестата управа на местото на сообраќајката пред Стража, прашува Митева од ВМРО-ДПМНЕ

Latest from Blog

АРСОВСКА ЈА ЧУВААТ СПЕЦИЈАЛЦИТЕ НА МВР – градоначалничката „се плаши“ да излезе и да се сретне со приватните превозници, но и со новинарите! (ФОТО)

Откако денеска беше најавен протест на приватните превозници градот Скопје буквално опколено со полициски службеници. Градоначалничката

MacedonianEnglishAlbanian